Cumhurbaşkanı Erdoğan IŞİD liderinin öldürüldüğünü açıkladı, dünya basını manşetine taşıdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gece katıldığı bir canlı yayında MİT’in Ebu Hüseyin el Kureyşi’yi etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Terörle mücadelede gelinen son noktaya da değinen Erdoğan, “Terör örgütlerini sindirdik. Bu mücadele Avrupa’nın güvenliğine de katkı sağlıyor ama bunun farkında değiller. NATO içerisinde, PKK/PYD ile sonuç alıcı mücadele eden tek ülke biziz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları kısa süre içerisinde Dünya basınında geniş yer buldu.

Uluslararası Haber ajansları bu bilgiyi ‘acil’ kodu ile abonelerine servis ederken AFP nefes kesen operasyonun detaylarını yazdı.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Suriye’nin kuzeyinde görev yapan AFP muhabiri, Türkiye’nin desteklediği Türk istihbarat ajanlarının ve yerel askeri polisin Cumartesi günü Afrin’in kuzeybatı bölgesindeki Cinderes’te bir bölgeyi ablukaya aldığını belirtti

“ERDOĞAN, TÜRKİYE’NİN DAEŞ LİDERİNİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLADI”

Mahalle sakinleri AFP’ye, operasyonun hedefinin okul olarak kullanılan terk edilmiş bir çiftlik olduğunu söyledi.

France 24 bu gelişmeyi ‘Erdoğan, IŞİD lideri olduğundan şüphelenilen Al Quarashi’nin Suriye’de etkisiz hale getirildiğini söyledi’ başlığı ile okurlarına sundu.

Erdoğan’ın ‘terör örgütleriyle ayrım gözetmeksizin mücadelemizi sürdüreceğiz’ sözüne haberinde yer veren CNN International sözde liderin bir selefinin Ekim ayında öldürülmesinin ardından göreve geldiği bilgisini paylaştı.

‘Erdoğan, Türkiye’nin DEAŞ liderini öldürdüğünü açıkladı’ başlığını atan Al Jazeera haberinde Erdoğan’ın açıklamalarına geniş yer verdi.

Haberde Orta Doğu Enstitüsü’nde görev alan Charles Lister’ın açıklamalarına da yer verildi. Lister Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda bölgeden fotoğraflara da yer verdi.

BÖLGEDEN İLK FOTOĞRAF

MİT’in imza attığı operasyona geniş yer veren ABD merkezli CBS News ise Türkiye’nin Suriye’deki konumu için şu değerlendirmede bulundu;

‘Türkiye, 2020’den beri Suriye’nin kuzeyine asker konuşlandırdı ve tüm bölgeleri kontrol ediyor.’

Hindistan merkezli Wion haberinde ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü yaptığı açıklamada, IŞİD liderinin Türkiye’nin MİT istihbarat teşkilatı tarafından yürütülen bir operasyonda Suriye’de öldürüldüğünü söyledi’ ifadesine yer verdi.

NDTV ‘Erdoğan, IŞİD liderinin Türk istihbarat teşkilatının Suriye’de düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü duyurdu’ dedi.

Sky News Avustralya ise haberinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT’in El-Kureyşi’yi uzun süredir takip ettiğini ve Türkiye’nin teröristleri takip etmeye ve avlamaya devam edeceğini söyledi’ ifadelerine yer verdi.

Yunan In.gr ‘Türk istihbaratı IŞİD liderini etkisiz hale getirdi’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

ERT “Erdoğan, cihatçı grubunun sözde liderinin Cumartesi günü Suriye’de Türk istihbarat servislerinin önderliğindeki bir operasyonda etkisiz hale getirildiğini söyledi’ dedi.

Proto Thema ‘Erdoğan, MİT’in IŞİD liderini uzun süredir izlediğini açıkladı, ancak operasyonla ilgili daha fazla ayrıntıya girmekten kaçındı’ dedi.

Pentapostagma ise bu gelişmeyi ‘IŞİD’ın lideri Suriye’nin kuzeyindeki Türk kontrolündeki kasabada öldürüldü’ başlığı ile okurlarına sundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir