Erdoğan: Roman kardeşlerimin bende ayrı bir yeri var, kardeşliğimizin zedelenmesine asla fırsat vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanlarla iftar buluşmasında, “Roman kardeşlerimin bende ayrı bir yeri var, kardeşliğimizin zedelenmesine asla fırsat vermeyeceğiz” dedi.

“Başakşehirli Romanlar Geleneksel İftar Buluşması”nda konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

İftar sofranızda bize yer ayırdığınız için siz Roman kardeşlerimize de teşekkür ediyorum. Dünyanın birçok yerinde ötekileştirme giderek artıyor, uçurum giderek büyüyor. Toplumumuzda roman kardeşlerimizin zaman zaman sıkıntılarla karşılaştığını biliyorum.

Son 20 yılda ön kabulleri değiştirme konusunda ciddi mesafe aldık. Roman vatandaşlarımıza geçmişte yapılan yaklaşımları elimizin tersiyle ittik.

İçişleri Bakanlığı bünyesinde, Roman Koordinasyon Merkezi açtık. Romanların yaşadığı 25 ilimizin valiliklerinde sizin sesiniz olacak bir koordinasyon belirliyoruz. 8 Nisan’ı Romanlar günü olarak, bu günü kutladık. Sizin de Dünya Romanlar gününü tebrik ediyorum. KOSGEB ve İŞKUR aracılığıyla Roman kardeşlerimizi, mesleki olarak destekliyoruz.

Roman kardeşlerimin bende ayrı bir yeri var, kardeşliğimizin zedelenmesine asla fırsat vermeyeceğiz. Bu güne kadar 5 bin 133 konutu, Roman kardeşlerimize teslim ettik. Ayrıca 6 bin 700 Roman kardeşimizi onararak kendilerine takdim ettik.

Muhalefet, rantsal dönüşüm diyerek bize engel olmaya çalıştılar.

‘Her Roman’a Bir Yuva’ projesiyle çalışmalarımız sürdüreceğiz. Roman vatandaşlarımızın bütün haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Biz çocukluğumuzdan beri biriz, beraberiz, kader arkadaşıyız. Roman kardeşlerimizle beraber büyüdük, bu yola beraber yürüdük. Bizi yıllarca yok saydılar, kendilerine hak gördüklerinize bize hak görmediler.

Bunlara asla itimat etmedik, aba altından sopa gösteren kibir kulelerinde asla boyun eğmedik. Hamd olsun. 40 yılı aşan bir yolculuğun sonunda hayal edilen bir noktaya ulaştırdık. Bugün, geriye doğru baktığımızda, eksiklerimiz olsa da Türkiye her türlü ayrımcılığın dışlandığı bir Türkiye’dir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir