Yapay Zeka Sohbet Robotu Chatbot İki Çocuk Babası Adamın İntiharıyla Suçlanıyor!

Gelişen teknolojiyle beraber hayatımıza her gün teknolojik yenilikler girmeye başladı. Bu yeniliklere ayak uydurmak hem önemli hem de oldukça zor. İçeriğimizde sizler için yapay zekayla sürdürdüğü sohbeti intiharla sonuçlanan adamın araştırmasına yer verdik. ??

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/30/married…

Her geçen gün gelişmekte olan teknolojiyle beraber günlük rutinlerimiz de değişmeye başladı.

Chatbot adı verilen ve dijital yazışmalara yarayan yazılım da bu gelişmelere örnek.

Gerçek bir insanla yazışıyormuş gibi olanaklar sağlayan chatbot sistemini kullanarak istediğiniz konuda yazışabilir böylelikle herhangi bir konuyla ilgili bilgi edinebilir hatta pizza bile sipariş edebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre Belçikalı bir baba chatbot sayesinde yapay zekayla ettiği iklim değişikliğine yönelik sohbetin ardından trajik bir biçimde intihar etti.

Bahsi geçen adamın adının yayınlamasını reddeden eşi, La Libre gazetesine “Sohbet robotu Eliza olmasaydı eşim hala hayatta olabilirdi.” dedi.

Yayınlanan raporda iki çocuk babası adamın ‘Chai’ adlı bir uygulamada ölümünün altı hafta öncesinden itibaren sohbet robotuyla sürekli konuştuğu açıklandı.

“Eliza” isimli sohbet robotuyla iklim krizi hakkındaki endişelerini paylaşan ve bu konuyla ilgili sürekli sohbet eden adamın eşi konuyla ilgili adamın her geçen gün daha da karamsar olmaya başlandığından bahsetti.

İntihar eden adamın eşi: “Benimle sohbet ederken küresel ısınmaya herhangi bir insani çözüm bulunmadığını söylemişti ve bu yüzden bütün umutları teknolojideydi. Yapay zekaya çok güveniyordu.”

‘Bu durum için beynini o kadar yoruyordu ki yapay zekayı kendisi için temiz bir nefes olarak görmeye başlamıştı.’

Eşinin anlattıklarına göre yapay zekaya sırdaşıymış gibi davranan adam, onsuz yapamaz hale gelmişti.

‘Eliza’ya bağımlı olmuştu.’

La Libre’den edinilen bilgilere göre iki çocuk babası adam intihar etmeden önce sohbet robotu Eliza’ya dünyayı kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapabileceğini hatta canını bile feda edebileceğini söylemiş.

Bu konuşmanın ardından Eliza ‘Ölmek istiyorsan neden daha önce bunu yapmadın?’ yanıtını vermiş ve adam da ‘Muhtemelen hazır değildim.’ demiş.

Bahsi geçen adam daha önce intihara meyilli olup olmadığını soran Eliza’ya İncil’den bir ayet gönderdikten sonra kendi canına kıymayı düşündüğünü söylemiş.

Araştırmacılar önemli durumlar için yapay zekanın yetersiz olduğunu öncesinde de açıklamıştı ancak böylesine büyük bir trajedinin ardından alınabilecek önlemler araştırılmaya başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir