Günlük ders sayısı 4’e düşüyor! Okul toplam 3 saat sürecek!

Eğitim tarafında önemli reformlar kapıda. Özellikle de pandemi sonrasında eğitimöğretim tarafında tüm dünyada birçok değişiklik yaşandı. Görünen o ki bu değişiklikler önümüzdeki süreçte de yaşanmaya devam edecek. Şimdi ayrıntılara geçelim.

Bilindiği üzere ülkemizdeki okullarda ders saatleri okul türüne göre çeşitlilik gösteriyor. Örneğin normal bir lisede ders saati 8 ile sınırlıyken, meslek liselerinde günlük ders saati 12’ye kadar çıkabiliyor.

Peki bu durum önümüzdeki süreçte değişebilir mi? Bilindiği üzere ülkemizdeki eğitim kültürünün temeli batıya dayanıyor. Bunun sebebi ise eğitim tarafında en başarılı ülkelerin Avrupa’da yer alması.

Eğitim sıralamasında İskandinav ülkeleri dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Zirvede ise Finlandiya bulunuyor. Finlandiya’da okulların ders saatleri diğer ülkelere göre oldukça kısıtlı. Ders türü de hayli sınırlı. Buna rağmen zirvede yer alıyorlar.

Bu eğitim sisteminde günlük ders sayısı 4 ile sınırlı. Matematik, kimya, fizik gibi branş dersleri temel eğitimde yer alırken, beden, resim, müzik gibi dersler tamamen gönüllülük esasına göre veriliyor.

Finlandiya’daki bu eğitim sistemi zamanla Avrupa’da bazı ülkelere de yayıldı. Özellikle de son 2 senede Avrupa’nın büyük bir bölümü bu eğitim sistemine geçmeye karar verdi. Peki Türkiye bu durumun neresinde.

Az önce de belirttiğimiz üzere Türkiye eğitim sistemi açısından Avrupa’yı örnek alıyor. En azından büyük bir oranda.

Avrupa’yı örnek aldığı için bu sistemin Türkiye’ye de gelmesi olası görünüyor. Tek bilinmeyen ise zamanlama. Bunu da bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir